"Ik wist dat ik kon vertrouwen op mijn eindsprint", zei Kamminga (Sprog).
"Ik zat niet meer zo fris nadat ik het gat naar de kopgroep had overbrugd. Daarom konden we het niet goed meer uitspelen, ook al waren we met ons tweeën", aldus Huisman (Schaatsspetters), die onderweg medevluchtster Elma de Vries had losgereden. De Vries (Sprog) had geprobeerd alleen naar de kopgroep te springen en Huisman was ter controle meegegaan. Huisman: "We waren er eigenlijk vooral mee bezig dat Elma niet bij ons zou komen, want die heeft een betere sprint."
"Wij legden ons neer bij de plaatsen twee en drie", zei ook Van der Geest (Schaatsspetters). "Ik ben niet zo'n sprinter en ik heb nog niet zo heel veel wedstrijdervaring op skates. Aanvankelijk was ik meer met schaatsen bezig. Vorig jaar was mijn eerste serieuze wedstrijdseizoen." Van der Geest werd toen bij de A-junioren tweede achter Annemarie Boer.
De spanning kwam in de wedstrijd nadat Kamminga was ontsnapt met Van der Geest, eerstejaars senior. De twee hadden ruim een halve minuut voorsprong toen de achtervolging werd ingezet door Kamminga’s ploeggenote De Vries en Van der Geests ploeggenote Huisman. Daarop viel het tempo bij de koploopsters stil.
"Dat was om Lisa op kop te dwingen", aldus Kamminga, viervoudig Europees kampioene en vice-wereldkampioene op de marathon. "Ik wilde haar niet meenemen naar de streep, ook niet voor de tweede plek. Ik had kunnen proberen haar los te rijden, maar van kop af is dat moeilijk."
Eenzelfde spel vond plaats tussen de routiniers De Vries (31) en Huisman (30). De Vries probeerde Huisman op kop te dwingen of kwijt te raken, maar het lukte Huisman De Vries los te rijden en de aansluiting te vinden bij de koploopsters.
"Toen hoefde ik niet meer op kop", aldus Kamminga. "Om demarrages te kunnen pareren zorgde ik dat ik steeds tussen ze in zat."
Titelverdedigster De Vries, tevens Europees kampioene op de marathon, restte de vierde plaats. "Ik kon mijn kracht niet kwijt op de klinkers. Misschien is dit het laatste jaar dat ik fulltime met de sport bezig ben", aldus de Meppelse met acht nationale marathontitels op haar naam.
Daarachter reed nog een groep van elf vrouwen, van wie Bianca Roosenboom naar de vijfde plaats sprintte.