“Doe er je voordeel mee!”, steekt bondsarts Mirjam Steunebrink meteen van wal, wanneer ze het belang uitlegt van het bewust worden van je eigen lichaam in relatie tot de menstruatiecyclus. “In topsport draait alles om details, waarom zo’n groot onderdeel van het vrouwelijke lichaam dan links laten liggen? Iedere vrouw reageert anders. Het is maatwerk. Wat in algemene zin gezegd kan worden is dat hormonen gedurende de cyclus fluctueren en zowel positieve als negatieve effecten kunnen hebben op je prestaties, herstel en blessurerisico. Door dit te monitoren, vergaar je waardevolle kennis over de fysieke en mentale behoeften gedurende de cyclus.”

Het NOC*NSF heeft in samenwerking met Sport & Gyn (netwerk voor vrouwelijke sporters), Topsport Topics en Sport Medisch Centrum Papendal een factsheet samengesteld dat een algemeen inzicht geeft in de menstruatiecyclus van atletes. Steunebrink legt uit dat de cyclus grofweg is onder te verdelen in vier fases: de menstruatiefase, de folliculaire fase (voor de ovulatie), de ovulatie en de luteale fase (na de ovulatie). Iedere fase brengt specifieke hormonale veranderingen met zich mee, die van invloed kunnen zijn op het presteren.

Bondsarts Mirjam Steunebrink: "Waarom zou je zo'n groot onderdeel van het vrouwelijke lichaam links laten liggen?" | Foto: Eigen foto

“Voor veel sporters is het onmogelijk om wedstrijden te plannen op basis van hun menstruatiecyclus, omdat ze geen controle hebben over de timing van toernooien of kwalificaties.” Steunebrink legt uit dat het belangrijk is om te leren hoe je lichaam reageert in de verschillende fases van de cyclus. “Zo kun je bijvoorbeeld voor de ovulatie merken dat je lichaam meer koolhydraten nodig heeft omdat je suikerstofwisseling hoger is. Dit is een fase waarin intensieve trainingen vaak beter gaan. Na de ovulatie is er juist meer behoefte aan herstel en rust, waardoor eiwitten een belangrijke rol spelen in het ondersteunen van het lichaam.”

“Naast voeding is ook hydratatie belangrijk, vooral in de luteale fase (na de ovulatie). De lichaamstemperatuur is dan hoger, waardoor het lichaam meer vocht en zouten verliest”, legt de sportarts uit. “Sportdranken kunnen in deze periode helpen om het vocht- en zoutgehalte op peil te houden. Dit voorkomt dat het lichaam te veel verzwakt tijdens inspannende trainingen of wedstrijden.”

In de folliculaire fase, net na de menstruatie, is er volgens de bondsarts een verhoogd risico op blessures. “Dan zijn de oestrogeenspiegels hoger, wat kan leiden tot meer flexibiliteit van de gewrichtsbanden bij bijvoorbeeld de enkels of knieën. Sportsters die hier gevoelig voor zijn, kunnen preventieve maatregelen nemen, zoals het intapen van kwetsbare gewrichten of het aanpassen van sprongoefeningen.”

Ingo Bos: ‘Het is tijd om dit taboe te doorbreken’

Schaatscoach bij Development Team Fryslân, Ingo Bos, heeft inmiddels twee keer een workshop bijgewoond over de invloed van de menstruatiecyclus op de sportprestaties, gegeven door bondsarts Steunebrink. “Het wordt hierdoor bespreekbaar,” zegt Bos. “We hebben vorig jaar in ons digitale systeem Smartabase, waarin wordt bijgehouden hoe iedereen zich voelt, een aanpassing gemaakt, zodat we de cyclus van schaatssters kunnen monitoren.”

Toch blijkt het lastig om op basis van de cyclus specifieke aanpassingen in trainingsschema’s door te voeren. “Iedereen reageert anders op haar cyclus, dus een generieke aanpak werkt niet,” legt Bos uit. “Veel atletes weten niet precies wanneer ze in welke fase van hun cyclus zitten en hoe dit hun energieniveau beïnvloedt. De menstruatiecyclus speelt een bepalende factor in het welzijn van de vrouw. Dit kun je niet negeren.”

Voor het eerst weer op trainingskamp in Inzell.
Ingo Bos met meer vrouwen dan mannen in zijn team: "Iedereen reageert anders op haar cyclus, dus een generieke aanpak werkt niet.” | Foto: Gewest Fryslân

Hoewel het monitoren van de menstruatiecyclus nog geen directe aanpassingen in het trainingsschema oplevert, ziet Bos wel mogelijkheden om de trainingsintensiteit aan te passen op basis van de cyclus. “Als een sportster in een fase zit waarin ze fysiek sterker is, stimuleer ik haar bijvoorbeeld om vijf kilo extra te liften tijdens de krachttraining. Zit ze in een fase waarin haar lichaam rust nodig heeft, dan zeg ik dat onderhoud voldoende is. Het is belangrijk dat schaatssters leren naar hun lichaam te luisteren en niet bang te zijn hun grenzen op te zoeken of juist gas terug te nemen.”

Bos merkt dat er bij coaches nog te weinig aandacht is voor dit onderwerp, terwijl dit volgens hem juist zo belangrijk is. “Als je rijdsters weten dat ze bij jou terecht kunnen met vragen of zorgen over hun cyclus, creëer je een omgeving waarin ze optimaal kunnen presteren. Door het onderwerp te omarmen, help je je atletes niet alleen fysiek, maar ook mentaal sterker te worden. Het is tijd om dit taboe te doorbreken in de topsport.”

Steunebrink benadrukt dat sporters zich niet bij voorbaat zorgen moeten maken over een slechtere prestatie omdat ze toevallig in een bepaalde fase van hun cyclus zitten. “Het blijkt dat wanneer je goed voorbereid bent, je gedurende je gehele cyclus op hoog niveau kunt presteren. Sommige vrouwen zijn juist in topvorm tijdens hun menstruatie. Het is vooral belangrijk om de cyclus niet als een obstakel te zien, maar als een kans om prestaties te optimaliseren. Door te weten waar je lichaam in een bepaalde fase behoefte aan heeft, kun je het opnieuw in balans brengen.”

Tot slot waarschuwt Steunebrink: “Vroeger werd vaak gedacht dat het stoppen van de menstruatie door intensief sporten een goed teken was, maar dit is een enorme misvatting. Het uitblijven van de menstruatie kan juist wijzen op ondervoeding of een energietekort. Een gezonde cyclus is een teken van een goed functionerend lichaam,” stelt Steunebrink. “Het is belangrijk dat vrouwelijke sporters hun cyclus goed monitoren en eventuele onregelmatigheden of het uitblijven van de menstruatie bespreken met een arts of coach.”